Lakshmi, Nepal’in bir dağ köyünde, küçük bir kulübede ailesiyle yaşayan on üç yaşında bir kızdır. Ailesi çok fakirdir ama yine de onun yaşamı okuldan en yakın arkadaşıyla seksek oynamak, siyah-beyaz benekli keçisini gütmek ve gaz lambasının ışığında saçının taranması gibi ufak mutluluklarla doludur. Ancak Himalaya’nın sert muson yağmurları mahsulden kalanları alıp götürünce, üvey babası Lakshmi’ye evden ayrılmasını ve aileye destek olmak için bir iş bulmasını söyler.

Lakshmi’yi, zengin bir kadının yanında hizmetçi olarak işe sokacağını söyleyen gösterişli bir yabancıyla tanıştırır. Ailesinin geçinmesine yardımcı olacağına sevinen Lakshmi, Hindistan’a doğru uzun bir yolculuğa çıkar ve “Mutluluk Evi”ne varır. Fakat çok geçmeden korkunç gerçeği öğrenir: kadın tacirlerine satılmıştır.

Lakshmi’nin hayatı, bir türlü uyanamadığı bir kâbusa döner. Yine de annesinin sözlerini aklından çıkarmaz – Dayanmak, zafer kazanmaktır – ve zamanla, diğer kızlarla, bu berbat yerden kaçmasını sağlayacak dostluluklar kurar. Ardından karar alma günü gelip çatar – hayatına sahip çıkabilme şansı için her şeyi riske atacak mıdır?

Patricia Mc Cormick’in, Nepal ve Hindistan’da yaptığı araştırmalara dayanarak bir çocuğun dilinden kaleme aldığı bu çarpıcı roman, gerçek olsa da akla hayale sığmayan bir dünyada, yaşam mücadelesinden zaferle çıkan bir kızı okuyucuyla tanıştırıyor. Lakshimi, bize masumiyeti, hüznü, trajediyi, mücadeleyi ve mutluluğu yeniden tarif ediyor.

 

                                   Satılık, Amerika’da yüz binden fazla satmış ve “Ulusal Kitap Ödülü” finalisti olmuştur. 

 

 Kitap Adı       :  Satılık

 Türü               :  Roman                                            

 Ebatlar           :  21X13,5                                            
 Sayfa              :  150                                                               
 Fiyatı              :  10 TL
 Yazar Adı       :  Patricia McCormick
 Çevirmen       :  Aslı Telseren
 Kağıt               :  Kitap Kağıdı
 ISBN               :  978-605-5675-00-4

Baskısı Tükenmiştir

 

 

 

 

 

 

 

 

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Okunma 5416 defa
Bu kategoriden diğerleri: 12 Yıllık Esaret »

Merkez Mh. Kocamansur Sk. No:6/4

Şişli-İstanbul

info@mayayayinlari.com