Yaşama Sanatı

77,00 

Adler, psikiyatri dünyasını çok etkileyen birçok teori ve uygulamayı miras bıraktı. Teorileri, aşağılık duygularına ve insanların bu tür duyguların üstesinden nasıl gelmeye çalıştıklarına odaklandı.

Yaşama Sanatı

Adler, bir bireyin yaşam tarzının dört veya beş yaşlarında oluştuğunu iddia edip sosyal güçlerin veya çocuğun çevresinin davranış gelişimindeki önemini vurguladı. Her insanın diğer insanlarla ilişki kurma ve bir bütün olarak toplumun önemini anlama yeteneğiyle doğduğuna inanıyordu.

 

Bir terapist olarak Adler, hastalığa değil hastanın ruh sağlığına odaklanan bir öğretmendi. Adler, hastaların yaşamlarındaki hatayı saptayarak ve düzelterek kendini geliştirmeyi teşvik etti. Kendi kendilerine değişiklik yapabilmeleri ve durumlarını iyileştirebilmeleri için hastayı “kaderini tayin etme” yoluyla yönlendiren bir kolaylaştırıcı olduğunu düşünüyordu. Adler, terapiyi sosyal hizmette, çocukların eğitiminde ve suçluların rehabilitasyonunda kullanan ilk psikiyatristlerden biri olması bakımından öncüydü.

 

Alfred Adler, Freud ve Jung ile birlikte modern psikolojinin kurucularından biridir. Kişilik çalışmasına bütüncül bir yaklaşımla yaklaşması, bireylere sosyal bağlamları içinde ve eşit bir temelde bakması, çalışmalarını bugün de son derece önemli kılıyor.

 

 

 

 

 

 

Yazar

ISBN

978-625-8361-15-5

Ebat

13 × 19,5 cm

Sayfa sayısı

160

Liste Fiyatı

110 TL

Kapak türü

Karton Kapak

Çeviren

İnönü Korkmaz

Editör

Melda Uytun

Katkıda Bulunanlar

Tarkan Togo

Orijinal Adı

The Science of Living

Yayın Yılı

Aralık 2022

Kullanıcı Yorumları

Henüz hiç yorum yok.

İlk yorum yapan siz olun “Yaşama Sanatı”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir